צמחי מרפא

שיתוף ב facebook
Facebook

צמחי מרפא הם למעשה התרופות של הטבע, מאז ומעולם הם נמצאים לצידנו בשדות, ביערות, מעל הקרקע ומתחתיה, בתוך ולצד מקורת המים.  משחר ההסטוריה הקשר בין האדם לצמח הינו חיוני  לצורכי מזון, ביגוד, כיסוי וכמובן לצרכים רפואיים.  הודות להשפעתם הישירה של החומרים הפעילים המופקים מהצמח על איכות חיינו, כמו גם על בריאותנו הפיזית והנפשית. לאורך אלפי שנות ניסיון, הצטבר ידע מקיף אודות הפעילויות של כל אחד מהצמחים,  המינונים המומלצים, התוויות נגד, אופני בישול וגידול רצויים, ושילובם עם צמחים אחרים. 
כאמור, רפואת הצמחים, הנקראת פיטו-תרפיה, ידועה ומקובלת מזה אלפי שנים  בתרבויות שונות, ונשענת על העיקרון שהמחלה נגרמת בשל חוסר איזון של האדם בסביבתו.  עדויות לשימוש בצמחים למטרות רפואיות ניתן למצוא  עוד  בימי אשור ומצריים העתיקה, ברפואה ההודית והסינית העתיקה. היפוקראטס (460-370 לפה´ס) שנחשב עד היום לאבי הרפואה המודרנית,  השתמש בצמחי מרפא להבראת מטופליו וגם בספרי רפואה של הרמב"ם מוזכרים צמחי המרפא. הטיפול הרפואי המודרני בצמחי מרפא משלב הכשרה קלינית וידע מסורתי, ומטרתו לעזור לריפוי הטבעי ולהביא למצב בריאותי מאוזן.

הצמחים מכילים חומרים פעילים בעלי השפעות פיסיולוגיות וביוכימיות הפועלים ומשפיעים על תהליכים החלים בגוף החי. חומרים אלה, שהם המרכיבים הכימיים של צמחי המרפא, מהווים למעשה את המקור לחלק גדול מ/התרופות המוכרות לנו כיום כגון אספירין, מורפיום וכדומה, בהן מבודד חומר פעיל אחד מהצמח שנחקר כיעיל להחלמה, ועם זאת עלול לגרום לתופעות לוואי. בניגוד לתרופות יתרונם הגדול של צמחי המרפא הינו השימוש בצמח השלם בצורתו הטבעית. בצמח השלם ישנם מגוון חומרים אשר מגנים מפני תופעות הלוואי ובעלי פעילות סינרגטית להשגת טיפול מיטבי.

הביקוש ההולך וגובר לתחליפים טבעיים לתרופות המערביות, לשם טיפול ללא תופעות לוואי, גרם לרפואת צמחי המרפא להתפתח ולהפוך לתחום מוביל המתבסס הן על מחקרים מודרניים והן על ידע מסורתי.

ייחודו ויתרונו של ההרבליסט הקליני (מטפל בצמחי מרפא) הינו בעובדה, שהוא מוכשר לתת מענה מדויק ומקצועי לתופעות הלוואי של אורח החיים המודרני.

כהרבליסטית קלינית אני מאתרת את המקור לבעיות השונות איתן מגיעות המטופלות שלי ובונה לכל אחת פורמולת צמחים ייחודית. פורמולת הצמחים יכולה להיות  בטינקטורה (אפליקציה נוזלית), בקפסולות. לפעמים בחליטות או מרתחים שונים. הכל מותאם באופן אישי. את צמחי המרפא אני מזמינה באמצעות מרשם אינדיבידואלי לכל מטופלת מבתי המרקחת לצמחי המרפא המוכרים ומורשים על-ידי משרד הבריאות.

מאמרים אחרונים בבלוג

8 דרכים לשמור על בריאות בעונת הסתיו

עם בוא הסתיו התקצרות הימים והתקררות מזג האוויר, זו העת להתמקד עוד יותר בעצמנו ובבריאותנו.  להלן שמונה דרכים מהנות ופשוטות לשמור על

התמודדות קשישים עם עומס חום ותנאי שרב

אוכלוסיית הקשישים רגישה במיוחד לעומס חום ועלולה להיפגע מכך באופנים רבים. הגוף יודע לקרר את עצמו באמצעות נידוף זהה כאשר טמפרטורת הסביבה