בעיות מפרקים בתהליך ההזדקנות

שיתוף ב facebook
Facebook

כאבי מפרקים

באופן כללי מחלות שונות הגורמות לכאבים במפרקים נקראות ארתרופתיה. המחלות האלה עלולות להיות זיהומיות, דלקתיות או ניווניות. לעיתים מתלווים אליהן הגבלת תנועה, חום ונפיחות מקומית. כשהסיבה לארתרופתיה היא דלקת המצב מכונה ארתריטיס.

כאבי מפרקים מסוגים שונים פוגעים כיום כ60% מהגברים ובכ-70% מהנשים מעל גיל 65. המצב שכיח יותר בנשים מעל גיל 50. בעקבות עלייה בתוחלת החיים בשנים הקרובות מחלות מפרקים צפויות להיות הסיבה הרביעית בחומרתה כגורם לנכות, מוגבלות וכאב כרוני.

התסמינים הנפוצים ביותר בבעיות מפרקים הינם: כאב,  קישיון המפרקים בשעות הבוקר או בתחילת תנועה, נפיחות ואודם מקומי וירידה בטווחי התנועה.
בנוסף,  סוגים מסוימים של דלקות מפרקים יכולים להיות מלווים בתחושה כללית רעה, כלומר יתכנו סימנים ותסמינים המשפיעים על חלקים אחרים בגוף  ועשויים להתבטא, בין היתר, בחום, עייפות, פריחה, ירידה במשקל, בעיות בנשימה, יובש בעיניים ובפה, וכאבי גב.
במצבים של מחלה מתקדמת קיים הרס של רקמת הסחוס המצפה את המפרק, דבר שעלול להתבטא בעיוות של שינוי מבנה המפרק.

מחלת המפרקים המאפיינת של הגיל השלישי
כיום ידועות למדע על למעלה ממאתיים מחלות שונות שיכולות לבוא לידי ביטוי בדלקת במפרקים. עם זאת, לרוב כאשר מדברים על דלקת מפרקים בגיל השלישי הכוונה היא לסוג מסוים מאוד של מחלה שנקראת דלקת מפרקים ניוונית / אוסטאואטריטיס (osteoarthritis) . המחלה כוללת הפרעות שמובילות לשינויים בעצמות ולהרס של הסחוס. השינויים האלו גורמים להפרעה בתפקוד המפרקים ומסבים לחולים כאבים. בקרב שמונים אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת מעל גיל 65 שנה ניתן למצוא עדות לתסמיני הדלקת בצילום רנטגן. 

הכאב הוא המאפיין העיקר של אוסטאוארטריטיס, הוא מופיע באופן הדרגתי ומחמיר בזמן הפעלת המפרק הנגוע בדלקת, בעיקר בפעילות מאומצת של המפרק.  בנוסף לכך, ככל שהמחלה הולכת ומתקדמת, יתווספו תסמינים נוספים וביניהם: נוקשות במפרקים ובשרירים, רעשי חריקות מהמפרקים, נפיחות במפרקים ועוד.
התסמינים מופיעים באופן התקפי והולכים ומחמירים לאורך השנים. חשוב להבין שהתסמינים השונים קשורים לסוג המפרק הפגוע כשלעתים ייפגעו במקביל מספר מפרקים.
במפרק הירך הדלקת תגרום לתחושה של כאבים הן בחלק החיצוני של הירך והן בחלק הפנימי של הירך.  רוב החולים יחושו כאבים גם באזור המפשעה ובברכיים. עם הזמן תתפתח צליעה וקושי רב בהליכה ובהזזת המפרק.
דלקת בברך תוביל לקושי לקום מישיבה או משכיבה, במהלך השנים העלייה והירידה במדרגות תהפוך לקשה מאוד ולרוב הכאבים האופייניים יקשו אפילו על ההליכה. כמו כן, בזמן ההליכה יישמעו לרוב קולות חריקה.
במפרקי האצבעות הדלקת תוביל להרס של הסחוס במפרקים הקטנים שיכול להוביל לשינויים מבניים ניכרים בעצמות. לרוב השינויים המבניים מתחילים באצבע אחת ומתפשטים במהלך השנים גם לאצבעות נוספות.

הטיפול הטבעי בדלקת מפרקים המאפיינת את הגיל השלישי
אוסטאוארטריטיס היא מחלה כרונית בעלת אופי פרוגרסיבי ולכן מטרת הטיפולים הקיימים היא לעכב במידת האפשר את ההתקדמות של המחלה.  מטרת הטיפולים המוצעים כיום לחולים היא להפחית במידת האפשר את מידת הכאב ממנו הם סובלים ולשמור כמה שניתן על טווח התנועה של המפרקים הנגועים במחלה. למרבה הצער, כיום לא ניתן לרפא את הפגיעה בסחוס ובעצמות. 
הרפואה הקונבנציונאלית מציעה טיפול שכולל: תרופות לשיכוך כאבים, משחות לטיפול מקומי, תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAID), סטרואידים, ארתרוסקופיה (שאיבת הנוזל במפרק), חימום הרקמה באולטרסאונד, פיזיותרפיה וניתוחים.
הן הרפואה המערבית והן הרפואה הטבעית מדגישות את חשיבות ההתייחסות למשקל הגוף שמשפיע על העומס הנוצר על המפרקים ולכן לירידה במשקל יכולה להיות השפעה משמעותית על מופע התסמינים. חשוב לציין כי ירידה במשקל צריכה להיעשות באופן הדרגתי תוך כדי הרכבת תפריט מאוזן המכיל רכיבים תזונתיים חיוניים. מרכיב נוסף וחשוב בהורדת משקל הוא ביצוע פעילות גופנית.

הנטורופתיה מציעה שינויים תזונתיים, שימוש בצמחי מרפא, מתן תוספי תזונה ספציפיים ושימוש בטכניקות הרפייה שונות אשר יכולים להועיל רבות בהקלה על התסמינים ובשיפור איכות החיים של המטופל. הנטורופתיה מציעה טיפול מותאם למטופל הבודד בהתאם לתסמינים הפרטניים ולמצבו הרפואי הכללי.
מבחינה תזונתית חשוב להקפיד על צריכת מזונות עשירים ברכיבים תזונתיים  חומצות שומן חיוניות חיוניות (אומגה 3), מינרלים וויטמינים לצד צמצום צריכת מזונות מעודדי דלקת כגון חלבונים ושומנים מהחי או ירקות ממשפחת הסולניים (תפוחי אדמה, חצילים, עגבניות ופלפלים). .
קיימים מספר תוספי תזונה אשר יכולים להקל באופן משמעותי על התסמינים. הידועים שבהם כוללים את הגלוקוזאמין והכונדרויטין אשר מסייעים לשיקום הסחוסים הפגועים.
שימוש בצמחי מרפא יכול לסייע רבות בהפחתת התהליך הדלקתי, בהגברת זרימת הדם למפרק הפגוע ואף לסייע בתהליך הורדת המשקל. כמו כן, צמחי המרפא יכולים לסייע בהתמודדות עם לחץ ובאיזון המצב הנפשי.

להקלה על הכאב באזור המפרק הפגוע כדאי לבצע  תרגילי גמישות אשר משפרים את זרימת הדם למקום ומזרזים את תהליך הריפוי. עיסוי הרפואי ההוליסטי הכולל שיטת טריגר פוינט ושילוב שמנים ארומטיים מעודד באופן ניכר את תהליך הריפוי.

מאמרים אחרונים בבלוג

8 דרכים לשמור על בריאות בעונת הסתיו

עם בוא הסתיו התקצרות הימים והתקררות מזג האוויר, זו העת להתמקד עוד יותר בעצמנו ובבריאותנו.  להלן שמונה דרכים מהנות ופשוטות לשמור על

התמודדות קשישים עם עומס חום ותנאי שרב

אוכלוסיית הקשישים רגישה במיוחד לעומס חום ועלולה להיפגע מכך באופנים רבים. הגוף יודע לקרר את עצמו באמצעות נידוף זהה כאשר טמפרטורת הסביבה